„Uczeń dobrze wychowany to uczeń uczciwy, który potrafi żyć z innymi i dla innych.”
„… aby w szkole żyło się ciekawie i radośnie, aby atmosfera szkoły miała w sobie coś z ciepła dobrej rodziny.”
Z kart historii szkoły
Kurdwanów jest malowniczą wioską. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od rodziny Kurdwanowskich, która zamieszkiwała te tereny.
W 1919 roku w parafii zamieszkał na stałe ksiądz Lucjan Magrzyk. Wspomniany ksiądz założył przy plebanii trzymorgowy ogród owocowy, a we wsi sklep i spółdzielnię mleczarską. Przygotował również teren i materiał pod budowę szkoły powszechnej. Minęło jednak jeszcze wiele lat, zanim w Kurdwanowie wybudowano szkołę.
W okresie międzywojennym czyniono starania, aby wybudować szkołę powszechną, niestety wybuch II wojny światowej uniemożliwił na kilka lat realizację tego zamiaru.
Po zakończeniu II wojny światowej powstała siedmioklasowa szkoła ogólnokształcąca stopnia podstawowego. Nie było jeszcze budynku „prawdziwej” szkoły. Zaczęto ją dopiero budować. Lekcje i zajęcia odbywały się aż do 1951 roku w budynku przykościelnym. Klasy miały zajęcia łączone: klasa I z II, III z IV, V z VI, a siódma klasa uczyła się w prywatnym domu państwa Kędziorów. Szkoła okazywała się okrągłą pieczęcią: Publiczna Szkoła Powszechna w Kurdwanowie.
Budowę szkoły rozpoczęto w latach 1946 – 1947 dzięki staraniom ludności okolicznych wsi i pomocy władz gromady Okopy. Większość prac przy budowie wykonywana była w czynie społecznym przez okolicznych mieszkańców.
Nowy budynek Szkoły Podstawowej w Kurdwanowie oddano do użytku w roku szkolnym 1951/1952. Wybudowana szkoła była budynkiem piętrowym (część szkolna), połączonym z dwupiętrową częścią mieszkalną dla nauczycieli. Zbudowano ją z charakterystycznej dla budownictwa tamtych czasów, palonej czerwonej cegły.
W 1966 r. do siedmioklasowej szkoły podstawowej dołączono klasę ósmą. Po roku 1970 przez kilka lat w szkole w Kurdwanowie naukę pobierały tylko klasy I – IV, natomiast klasy V, VI, VII i VIII dowożone były do Szkoły Zbiorczej w Nowej Suchej. Po kilku latach władze gminy zaniechały tego systemu nauki i znów w szkole w Kurdwanowie uczyło się osiem klas, zorganizowany został oddział przedszkolny.
W latach 1991 – 1992 rozbudowano Szkołę Podstawową w Kurdwanowie i przeprowadzono remont kapitalny starej części dydaktycznej. Dobudowano wtedy trzy sale lekcyjne, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, toalety, szatnię, kotłownię oraz rozbudowano dom nauczyciela.
W roku szkolnym 1995/96 powstała w szkole pracownia komputerowa z dostępem o Internetu. W 2005 r. placówka otrzymała w ramach EFS nową pracownię multimedialną Macintosh.
W wyniku reformy oświaty w 1999 r. przekształcono naszą placówkę w sześcioletnią Szkołę Podstawową. Klasy starsze uczyły się w Gimnazjum w Nowej Suchej.
Uchwałą Rady Gminy z dnia 25.06.2008 r. nadano Szkole Podstawowej w Kurdwanowie imię ks. Jana Twardowskiego. 01.09.2008r. odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru szkoły.
W 2012 r. nastąpiła termomodernizacja budynku szkoły oraz domu nauczyciela.
W latach 2017/2018 nastąpiła kolejna rozbudowa budynku szkoły. Dobudowano salę gimnastyczną z zapleczem i przebieralniami, salę przedszkolną, toalety oraz dwie sale lekcyjne z zapleczem. Zmieniono pokrycie dachowe, zmodernizowano teren szkolny.
Od roku szkolnego 2017/2018, w wyniku kolejnej reformy oświaty, zaczęła stopniowo wracać ośmioklasowa Szkoła Podstawowa.
Obecnie Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kurdwanowie jest szkołą ośmioklasową z oddziałami przedszkolnymi dla dzieci od trzeciego roku życia.